AKCJA CZYSTE RĘCE PLUS DLA CIEBIE

AKCJA  CZYSTE  RĘCE  PLUS  DLA CIEBIE

W związku z obchodami Światowego Dnia Mycia Rąk, Stobrawskie Centrum Medyczne zorganizowało na ternie Szpitala w Kup akcję edukacyjną „Czyste ręce plus dla Ciebie”. Akcja skierowana była do pracowników, pacjentów (małych i dużych) oraz odwiedzających. Jej celem było przypomnienie o podstawowym nawyku myciu rąk oraz uświadomienie, że zwykłe mycie rąk przeprowadzone prawidłowo może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami.

Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony został przez UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci) w 2008 roku. Według tegorocznych badań UNICEFu codzienna higiena dłoni, po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, pozwala ograniczyć ryzyko zachorowania na biegunkę o ponad 50 proc. i infekcji oddechowych aż o 25 procent; mycie rąk jest też pierwszą profilaktyką przed zakażeniem wirusem grypy H1N1. Lista mikroorganizmów, które możemy przenosić dzięki brudnym rękom jest długa, oprócz grypy, chorób biegunkowych wywołanych przez rotawirusy na liście są trudne w leczeniu gronkowce, pałeczki Salmonelli, E. coli oraz jaja pasożytów jak tasiemiec czy owsiki. Poszczególne szczepy bakterii poprzez brudne dłonie przenoszą się z człowieka na człowieka. Niektóre z nich mogą przetrwać poza organizmem na przykład na klamkach lub poręczach, całkiem długo. Wirus grypy przetrwa jedyne 48 godzin, ale już rotawirusy mogą przeżyć nawet 60 dni. Dlatego odpowiednio częste mycie dłoni jest tu najskuteczniejszą metodą profilaktyki.

Personel, pacjenci Szpitala w Kup jak i odwiedzający chętnie uczestniczyli w akcji edukacyjnej, którą prowadziła pielęgniarka epidemiologiczna. Zainteresowanie było bardzo duże, a cała akcja spotkała się z wielką wdzięcznością i uznaniem ze strony między innymi pacjentów.